Wild Wild Country Osho Belgeseli

Yayınlandı: Ekim 6, 2018 / Karalamalar
Etiketler:, , , , ,

osho-dhara

Belgeseli yeni seyretme fırsatım oldu. Sonra aratıp bakınca Cüneyt Özdemir isimli muhteremin yaptığı videoyu gördüm.  Bu zat-ı muhterem Wild Wild Country (Vahşi Kırlar) Belgeselini tek seferde seyredip, çektiği videoda ’ İşte bunlar hep tarıkat tasavvuf yüzünden çıkıyor. Tarıkatlar zaten bu yüzden kötü. Ben de bunu ezelden bildiğim için bu tür kurumların kapısının önünden bile geçmedim.’ diyerek laf ebeliği yapmış. Yazıktır. Kapısının önünden bile geçmedim diyerek gururlandığın bir kurum hakkında bu derece pervasız konuşmak aptallık değil de nedir bilmiyorum. Her türlü mevzuyu gazeteci olarak araştırmak için girip çıkmadığın bir yer kalmamışken hatta bu durumla iftihar ederken dönüp kulaktan dolma bilgilerle cahil insanların kendilerine benzemeyenlere korku ve önyargı ile yaklaşmalarının yeni bir örneğini vermiyorsun da ne yapıyorsun aceba?

Asıl adı Bhagwan Shree Rajneesh olup Osho denen şahsın kurduğu komün hayatının dinle diyanetle ilgisi olmadığı zaten aşikar.  Hayatındaki manevi boşluğu dolduramamış, ömrü çalışmakla geçmiş, dinden uzak bir yaşantıya sahip kesimin zaaflarını ve bizatihi kendilerini kullanarak yeni bir dünya tasavvurunu hayata geçirmeye teşebbüs etmiş sapık bir lider olarak tanımlanabilir. Diyelim ki yaptığın yanlış benzetmeler bütün yanlı ve hatalı kanaatlerinin hepsi doğru ‘vurun abalıya’ üslubunu kullanarak, genelleme yapman her vakit savunduğunuz objektif gazetecilik ilkesinin neresine sığıyor?

Allah dostları, anadolu erenleri olmasaydı şu an hiçbirimiz bu topraklarda dolaşıyor olamazdık. Her şeyin ve herkesin olduğu gibi Allah yolunun istismarcıları, haramileri, üç kağıtçıları olabilir. Ama bir şeyin sahtesinin olması gerçeğini bağlamaz. Erenler görmeyi bilen temiz kalpli insanlar için kınından çıkmış kılıç misali öteki alemden tasarruflarına devam etmekte ve rüya yoluyla kerametler göstermektedirler. Tasavvuf ve tarıkatlara toptancı bakış ile yaklaşan cühela tayfasının, ehli küfürden sonra en fazla acıdığım güruh olduğunu söylemem lazım. Zira incinin sahtesi var diyerek gerçek incinin güzelliklerinden mahrum olarak kendi karanlıklarında ömür tüketiyorlar. Acınası bir durum..Hatta bunlara es kaza ‘incim var.’ desen inciye olan düşmanlıklarından sana da düşman oluyorlar.. Bağnazlık bu değilse ya nedir?

Başa dönersek Osho ve takipçilerinin tarıkatlar şöyle dursun dinle bile bir ilgisi söz konusu olamaz. Hayallerinin peşinden koşan özgür bir cinsel hayat yaşamak isteyen, toplum ve ahlak kurallarının hemen hiçbirisini benimsemeyen kimselerin bir araya gelerek sıfırdan inşa ettikleri şehirlerinde kuralsız bir hayatı yaşama tecrübesinin, bulundukları ülke olan Amerika’da halk ve yetkililerde oluşturduğu ciddi rahatsızlığın anlatıldığı ilginç bir belgesel. Orjinal adı Wild Wild Country olup, 6 Bölümden oluşan belgeselde komünlerinde ne denli ahlak dışı bir hayat yaşadıklarının ispatı niteliğinde rahatsız edici bazı görüntüler içerdiğini peşinen söylemem icab eder. 1980’li yılların başında kır bayır bir arazide uçak pisti, barajı olan, elektirik ve su tesisatı döşedikleri, akıllı sulama sistemlerini kullanarak tarım yapıp kendi ihtiyaçlarının önemli bir bölümünü temin etmeyi kısa bir sürede başardıklarını çektikleri kamera görütülerinden seyredince azimleri ve çalışkanlıkları noktasında hayret ve hayranlık duyduğumu itiraf etmem lazım.

17 Yaşındayken yanına gelip, Osho denen zatın sağ kolu olan Ma Anand Sheela hanımın liderlik noktasında Osho’dan fazla etkin olması ve komünü her daim gülümseyen yüzü ve insana güven veren sesiyle nasıl zekice yönettiği hususu akılda kalan ve düşünülesi bir durum. Çünkü derin devletin topluluğu ortadan kaldırma operasyonunda ilk uzaklaştırılan yine bu işbilir ve zeki hanım ile ekibi oluyor. Osho içeriden uyuşturucu bağımlısı bir kişiliğe dönüştürülüp iyice dengesiz bir tablo çizmeye başlıyor. Hatta ölümünü bile planlaması ve bunun için ilaçların kısa sürede temin edilmesi aslında bu topluluğu ayakta tutanın Osho değil Sheela olduğu gerçeğini belgeler nitelikte.

Herşeyi aşağı yukarı kısaca özetledim ama seyredince bana hak verecek ve benim fark edemediğim hususları görme şansı yakalayacaksınızdır ümid ediyorum. Şimdiden iyi seyirler..

Zαнidє Bαşαк

ღ____________ ♥ღϠ₡ღ♥____________ღ
Reklamlar

Yorum yapabilirsiniz...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s